Europos Sąjungos TAIEX programos pagrindinis tikslas – šalies paramos gavėjos prašymu suteikti greitą trumpalaikę pagalbą šalies institucijoms. Programa pradėta įgyvendinti 1996 m. ir pradžioje buvo taikoma Vidurio ir Rytų Europos šalyse, siekiančiose įstoti į ES. 2000-aisiais TAIEX išsiplėtė į Kiprą ir Maltą, vėliau į Turkiją, Vakarų Balkanų šalis. Per 25 metus TAIEX veiklos metus paremta daugiau nei 90 šalių partnerių, sutelkta daugiau nei 40 tūkst. ekspertų daugiau nei 26 tūkst. renginių. TAIEX programa gali naudotis visos šalys, kurioms taikoma Europos kaimynystės politika Rytų ir Pietų kaimynystėje, šalys ir teritorijos, kur naudojamas Partnerystės instrumentas, o taip pat ES valstybės narės (Peer 2 Peer mainais sanglaudos politikos, struktūrinių reformų ir aplinkos apsaugos srityse).
ES TAIEX programos tikslai:
Paramos teikimo būdai:
TAIEX programos įgyvendinimas ir partneriai:
Programos projektus gali įgyvendinti:
Tiesioginė TAIEX parama neteikiama pilietinei visuomenei, privatiems piliečiams ir individualioms įmonėms.
TAIEX-REGIO Peer 2 Peer programa sukurta trumpalaikiams ES šalių narių mainams, kuriais siekiama dalintis patirtimi ir gerinti šalių administravimo gebėjimus;
- pageidaujamos programos būdas (ekspertų misija, mokomasis vizitas, seminaras);
- trumpas reikalingos pagalbos aprašymas ir dominančios temos;
- kontaktinio asmens informacija ir trumpa informacija apie planuojamus dalyvius;
- pageidaujama mainų data ir trukmė.
2016 m. lapkričio 3 d. patvirtinta Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymo nauja redakcija, kurios 12 straipsnis apibrėžia valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų darbuotojų dalyvavimo vystomojo bendradarbiavimo projektuose darbo užmokesčio mokėjimą ir grąžinimą į pareigas.
2016 m. rugsėjo 21 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 937 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 19 d. nutarimo Nr. 961 „Dėl Lietuvos Respublikos vyriausybės 2016 m. rugsėjo 21 d. nutarimo Nr. 937 „Dėl vystomojo bendradarbiavimo tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“ pakeitimo“ redakcija) buvo patvirtintas Vystomojo bendradarbiavimo tarpinstitucinis veiklos planas, kurio paskirtis – nustatyti 2019–2021 metų Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikos kryptis ir jų įgyvendinimo priemones. Nutarimo 14 straipsnis numato tolimesnį Lietuvos valstybės ir savivaldybės institucijų dalyvavimo ES Dvynių programoje skatinimą.
Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojų dalyvavimo tarptautiniuose projektuose sąlygas nustato Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas.
Paramos teikimas ir dalinimasis patirtimi su kitomis šalimis pagal TAIEX programą yra naudingas tiek institucijoms ir jų tarnautojams, tiek ekspertų atstovaujamai šaliai:
2022 m. (lapkričio mėnesio) EK duomenimis TAIEX ekspertų duomenų bazėje yra užsiregistravę 159 Lietuvos ekspertai. 2022 m. TAIEX programos renginiuose (seminaruose, mokymuose, ekspertų misijose) dalyvavo virš 50 ekspertų iš Lietuvos. Daugiausiai ekspertų dalyvavo renginiuose Armėnijoje, Moldovoje, Sakartvele, Šiaurės Makedonijoje ir ekspertine patirtimi dalinosi transporto politikos, informacinės visuomenes ir žiniasklaidos, teisingumo, laisves ir saugumo, aplinkosaugos ir kt. srityse.
TAIEX programos koordinatoriaus funkcijas atlieka LR Užsienio reikalų ministerija.
Kilus klausimams, maloniai prašome kreiptis el. paštu twinning@urm.lt