Lapkričio 28 dieną Lietuvos atstovas Europos Sąjungoje (ES) ambasadorius Arnoldas Pranckevičius dalyvavo ES Užsienio reikalų tarybos posėdyje vystomojo bendradarbiavimo klausimais. Posėdžio metu aptartas Europos komandos (angl. Team Europe) atsakas į situaciją Ukrainoje ir Afganistane, ES bendradarbiavimo su Afrikos Sąjunga rezultatai.
„Nesiliaujant Rusijos kryptingoms atakoms prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą, kuri yra kritiškai svarbi žiemos metu, turime operatyviai ir efektyviai teikti pagalbą Ukrainai, žmonėms ir strateginėms valstybinėms įmonėms, kad jos galėtų tęsti veiklą“, – pabrėžė ambasadorius A. Pranckevičius.
Pasak ambasadoriaus, svarbu užtikrinti tvarų finansų valdymą bei efektyvų donorų koordinavimą, įtraukiant Ukrainą, valstybes nares ir kitus tarptautinius donorus, taip pat rasti efektyvų teisinį būdą, kaip panaudoti įšaldytą Rusijos ir jos oligarchų turtą bei lėšas Ukrainos atstatymui.
Užsienio reikalų taryboje taip pat aptarta situacija Afganistane bei ES bendradarbiavimas su Afrikos Sąjunga vystomojo bendradarbiavimo srityje.
Pasak A. Pranckevičiaus, bendradarbiavimas su Afganistanu turėtų priklausyti nuo Talibano įsipareigojimų laikytis penkių pagrindinių principų, kurie suformuluoti ES Tarybos patvirtintose išvadose – gerbti žmogaus teises, ypač moterų ir mergaičių, leisti vykdyti humanitarines operacijas, nutraukti ryšius su teroristinėmis organizacijomis, sudaryti sąlygas reprezentatyviai vyriausybei įsteigti, užtikrinant etninių, religinių mažumų, moterų dalyvavimą priimant sprendimus.
Ministrai taip pat aptarė ES pažangą, įgyvendinant ES ir Afrikos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimo, vykusio 2022 metų vasario 17-18 dienomis, deklaraciją, bei apžvelgė Global Gateway investicijų paketą, kuriuo siekiama kurti tampresnius ryšius su Afrikos šalimis.
Bendradarbiaudami su partneriais Afrikos valstybėse, turime daugiau dėmesio skirti strateginei komunikacijai ir politiniam dialogui, pabrėžiant ES indėlį ir skiriamą paramą vystymuisi. „Svarbu telkti pastangas kovojant su ypač gaja Rusijos dezinformacija, skleidžiama Afrikos žemyne bei akcentuoti, kad Rusijos karas prieš Ukrainą, o ne ES sankcijos, kelia grėsmę pasauliniam maisto saugumui ir tiekimo grandinėms“, – Užsienio reikalų taryboje pabrėžė A. Pranckevičius.
ES investicinis paketas turėtų paskatinti viešąsias ir privačias investicijas į Afrikos socialinę, ekonominę, žaliąją ir skaitmeninę transformaciją. Tam numatyta skirti 150 mlrd. eurų. Šiuo metu analizuojama, kaip didžioji dalis iniciatyvų galėtų būti įgyvendintos praktiškai, atliekant galimybių identifikavimo studijas, paverčiant jas konkrečiais veiksmų planais.