Lapkričio 29 dieną Briuselyje, Belgijoje, Europos Sąjungos (ES) – Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno šalių (AKR) ministrų taryboje Lietuvos ambasadorius Arnoldas Pranckevičius atkreipė valstybių partnerių dėmesį į Rusijos karo prieš Ukrainą globalias pasekmes ir ES veiksmus šioms pasekmėms spręsti.
„Kalbėkime tiesiai – Rusija pavertė maistą ir energetiką ginklais, ir dabartinė maisto bei energetikos krizė pasaulyje yra tiesioginė Rusijos karo Ukrainoje pasekmė. Pradėjusi karą Ukrainoje, Rusija naikina Ukrainos kritinę infrastruktūrą, nusavina grūdų atsargas, blokuoja Ukrainos uostus, manipuliuoja energijos resursais ir tokiu būdu siekia paralyžiuoti valstybės funkcionavimą, pasėti chaosą, suardyti tarptautine teise grįstą pasaulio tvarką. Šie Rusijos veiksmai turi tiesiogines pasekmes visame pasaulyje. ES deda visas pastangas užtikrinti maisto saugumą globaliu mastu, o ypač pažeidžiamose valstybėse“, – pabrėžė A. Pranckevičius.
Ambasadorius pabrėžė, kad ES sprendžia Rusijos karo Ukrainoje globalias pasekmes per ES solidarumo koridorių (angl. Solidarity Lanes), Jungtinių Tautų (JT) Juodosios jūros grūdų iniciatyvas, Europos komandos (angl. Team Europe) atsaką į globalias maisto saugumo ir energijos krizes, bei mobilizuodama 600 mln. eurų iš Europos vystomojo bendradarbiavimo fondo šiems iššūkiams spręsti.
A. Pranckevičius taip pat pažymėjo būtinybę kovoti su dezinformacija, kurią Rusija intensyviai skleidžia visame pasaulyje.
Taryboje taip pat aptartas naujasis ES – AKR partnerystės susitarimas, Kotonu partnerystės susitarimo įgyvendinimas prekybos, ekonomikos, finansinio bendradarbiavimo, mokesčių vengimo ir pinigų plovimo prevencijos srityse. Pristatyta ES Globalių vartų (angl. Global Gateway) strategija ir numatytos investicijos į AKR regioną, aptarti JT Klimato kaitos (COP 27) ir JT Bioįvairovės konferencijų (COP 15) rezultatai.