logo
lt
en

Neformaliame ES Užsienio reikalų tarybos vystomojo bendradarbiavimo ministrų susitikime aptarti paramos Ukrainai ir kiti klausimai

Vasario 11-12 dienomis Lietuvos užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas dalyvavo neformalioje ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais. Diskusijų metu aptarti paramos Ukrainai, žmogaus teisių stiprinimo šalyse partnerėse klausimai, ES vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas ir prioritetai iki 2027 m. bei humanitarinė situacija Gazos ruože.

„Prie sparčiai besikeičiančio pasaulio turi prisitaikyti ir ES vystomojo bendradarbiavimo politika. Mūsų prioritetai - nuosekli ir nesenkanti politinė, finansinė ir techninė parama Rytų Partnerystės regiono šalims, siekiančioms narystės ES ir savo valstybes kuriančioms demokratinio valdymo principais. Turime padėti Ukrainai, Moldovai ir kitoms valstybėms partnerėms mažinti priklausomybę nuo Rusijos, stiprinti junglumą su Europos Sąjunga transporto, energetikos, skaitmeninėje ir kitos srityse, stiprinti šių šalių pilietines visuomenes,“ – pabrėžė viceministras S. Šatūnas.

Taip pat pabrėžta svarba tęsti ES paramą Afrikos šalims maisto saugumo srityje - šios kontinento valstybės turi didinti savo pačių vietinius gebėjimus apsirūpinti maistu, didinti vietinę trąšų gamybą, tokiu būdų mažinant priklausomybę nuo Rusijos ir Kinijos įtakos regione.

Lietuvos atstovas atkreipė dėmesį, kad pasiektas sutarimas dėl Ukrainos priemonės yra svarbus politinis ženklas Ukrainos žmonėms apie mūsų ilgalaikį įsipareigojimą jos atstatymui ir sparčiam ekonomikos atsigavimui. Visgi, atsižvelgiant į Ukrainos finansinius poreikius, kurie remiantis Tarptautinio valiutos fondo skaičiavimais vien 2024 m. sudaro virš 37 mlrd. dolerių, svarbu gaudžiai bendradarbiauti su kitais tarptautiniais partneriais bei privačiu sektoriumi ir rasti teisines priemones, kurios leistų Ukrainos poreikiams panaudoti ES ir kitose šalyse įšaldytą Rusijos valstybinį turtą.

Pasidžiaugta, jog Lietuvos nuosekli ir aktyvi parama Ukrainai yra vertinama tarptautinės bendruomenės – mūsų šaliai praėjusią savaitę suteiktas stebėtojos statusas daugiašalėje donorų koordinavimo platformoje. Ši platforma vienija Ukrainos, ES ir G7 šalių, taip pat tarptautinių finansinių institucijų – Europos investicijų banko (EIB), Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (EBRD), tarptautinio valiutos fondo (TVF) aukšto rango atstovus. Platforma buvo įsteigta 2023 m. sausį, siekiant koordinuoti donorų veiksmus remiant Ukrainos atstatymą ir ekonomines reformas.

Viceministras S. Šatūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad be efektyvios ir aktyvios ES komunikacijos, ES nepasieks savo paramos efektyvumo Afrikos ir kituose kontinentuose, todėl būtina turėti aiškius planus, kaip kovoti su Rusijos skleidžiama dezinformacija bei propaganda.


Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais ministrai taip pat aptarė humanitarinės pagalbos teikimo Palestinos žmonėms klausimus.

Kitos naujienos

Kartu su ES ir Danija Lietuva pradeda įgyvendinti 14 mln. eurų vertės programą, skirtą narystės...
2025-01-22
Kartu su ES ir Danija Lietuva pradeda įgyvendinti 14 mln. eurų vertės programą, skirtą narystės ES siekiančiai Ukrainai
Programa padės Ukrainos institucijoms geriau koordinuoti stojimo į ES procesą ir įgyvendinti būtinas reformas.
Lietuva - viena didžiausių Ukrainos rėmėjų atkuriant sugriautą energetikos infrastruktūrą
2025-01-14
Lietuva - viena didžiausių Ukrainos rėmėjų atkuriant sugriautą energetikos infrastruktūrą
Lietuva patenka į penketuką ES valstybių narių, kurios Ukrainai suteikė daugiausia elektros energijos generatorių ir transformatorių nuo Rusijos plataus masto karo pradžios.
Lietuva prisideda prie Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus atstatymo – skiriamas 20 tūkst. eurų...
2024-12-23
Lietuva prisideda prie Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus atstatymo – skiriamas 20 tūkst. eurų įnašas į ITU fondą
Įnašas padės finansuoti ryšio stočių atstatymo planavimą ir projektavimą.
Trijų Baltijos šalių konsultacijose aptarti Ukrainos atstatymo ir vystomojo bendradarbiavimo...
2024-12-11
Trijų Baltijos šalių konsultacijose aptarti Ukrainos atstatymo ir vystomojo bendradarbiavimo klausimai
Rasa Kairienė pristatė Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atsigavimą ir atstatymą gaires 2024 – 2027 m., įgyvendinamas ir numatytas veiklas
Lietuva padeda vaikams iš labiausiai nukentėjusių Ukrainos regionų mokytis nuotoliniu būdu
2024-12-05
Lietuva padeda vaikams iš labiausiai nukentėjusių Ukrainos regionų mokytis nuotoliniu būdu
Sumų regiono mokykoms, esančiioms greta pasienio ir fronto, pristatyti nešiojamieji kompiuteriai, kurie palengvins vaikų mokymąsi
Lietuva paskelbė apie planuojamą įnašą pabėgėliams remti
2024-12-03
Lietuva paskelbė apie planuojamą įnašą pabėgėliams remti
Lietuva, prisidėdama prie JT Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro vykdomos pagalbos pabėgėliams 2025 m. veiklos, skyrė 200 tūkstančių eurų įnašą, pusę šios sumos tikslingai skirdama Ukrainos namų atstatymo programai.
Atgal