Gegužės 7 d. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas dalyvavo ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais. Posėdžio metu ministrai aptarė tolesnius būtinus žingsnius Ukrainos atstatymui, eurointegracinėms reformoms ir modernizacijai. Posėdžio metu taip pat analizuota humanitarinė situacija Gazos ruože, ES vystomojo bendradarbiavimo principai šalyse, pasižyminčiose politiškai sudėtingomis ir pažeidžiamomis aplinkybėmis.
„Mes skiriame milijardus Ukrainos atstatymui, o Rusija toliau griauna Ukrainos infrastruktūrą. Todėl mūsų bendros pastangos dėl Ukrainos atstatymo turi būti paremtos nuoseklia karine parama Ukrainai. Lietuva aktyviai dalyvauja atstatyme – vadovaujame išminavimo koalicijai, atstatome sugriautas mokyklas ir darželius, esame tarp 5 didžiausių donorų, teikiančių transformatorius ir generatorius Ukrainos energetikos sistemai, kurią nuolat atakuoja Rusijos raketos ir dronai. Mūsų pastangoms atstatymo srityje apsaugoti, svarbu aprūpinti Ukrainą priešlėktuvinės gynybos sistemomis,“ – pabrėžė viceministras S. Šatūnas.
Lietuvos atstovas pabrėžė, jog ES kartu su G7 šalimis turi sparčiau ieškoti teisinio sprendimo dėl užšaldyto Rusijos turto panaudojimo sukeltos žalos atlyginimui bei Ukrainos saugumo reikmėms.
Viceministras S. Šatūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad Ukrainos vyriausybės parengtas „Ukrainos reformų planas“ buvo labai palankiai įvertintas Europos Komisijos ekspertų. „Šis planas suteikia tvirtą pagrindą modernios Ukrainos kūrimui ir integracijai į ES. Kviečiu ES valstybes greičiau jį patvirtinti ir skirti tinkamą paramą Ukrainos ministerijoms, kurios įgyvendins šį planą“, - sakė LR diplomatas.
ES ministrams taip pat buvo perduotas kvietimas birželio 6-7 d. dalyvauti Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje, skirtoje Ukrainos kultūros sektoriaus atstatymui. Konferencija organizuojama bendradarbiaujant Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministerijoms bei UNESCO.
Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais ministrai taip pat aptarė humanitarinės pagalbos teikimo Palestinos žmonėms klausimus, nepriklausomo tyrimo ataskaitą dėl Jungtinių Tautų pagalbos ir darbų Palestinos pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose agentūros UNRWA veiklos.Taip pat diskutuota dėl ES vystomojo bendradarbiavimo politikos sudėtingomis ir pažeidžiamomis aplinkybėmis. Pabrėžta, jog vystomasis bendradarbiavimas turi remtis pagarba žmogaus teisėms ir demokratinėms vertybėms, o teikiant paramą privalu užtikrinti visas atsargos priemones, kad ja nepasinaudotų autoritariniai režimai. Politiškai sudėtinguose kontekstuose svarbu stiprinti strateginę komunikaciją ir ES veiksmai derinti prie kiekvienos šalies konteksto, remiantis išsamia analize ir duomenimis apie vietos ir tarptautinius partnerius.