Gruodžio 9-10 d. Estijos užsienio reikalų ministerijoje Taline vyko tradicinės Lietuvos, Latvijos ir Estijos vystomojo bendradarbiavimo direktorių formato konsultacijos, kuriose dalyvavo URM Vystomojo bendradarbiavimo departamento direktorė Rasa Kairienė ir jos vadovaujama delegacija.
Konsultacijų darbotvarkėje – platus visoms trims šalims svarbių klausimų spektras. Daugiausiai dėmesio skirta paramos Ukrainai klausimui, kuris išliks prioritetiniu ir ateinančiais metais, taip pat apsikeista nacionalinėmis, ES, JT ir kitų tarptautinių formatų aktualijomis bei prioritetais 2025 metams.
Rasa Kairienė pristatė Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atsigavimą ir atstatymą gaires 2024 – 2027 m., įgyvendinamas ir numatytas veiklas, bei kvietė bendradarbiauti, koordinuoti veiksmus, kad parama su Rusija kovojančiai šaliai būtų efektyvesnė.
„Mus vienijanti istorinė patirtis ir vertybės, aiškus poreikių ir konteksto suvokimas, turimos ekspertinės žinios leidžia efektyviai ir veiksmingai prisidėti prie Ukrainos atstatymo, reformų ir eurointegracijos pastangų. Koordinuodami savo veiksmus galime nuveikti daugiau,“ – pabrėžė R. Kairienė.
Pastebėta, kad dėl ženkliai išaugusios paramos Ukrainai, per pastaruosius 3 metus Lietuvos oficiali parama vystymuisi (OPV) patrigubėjo, t.y. nuo 73,05 mln. EUR 2021 m. (0,14 proc. BNP) iki 197,45 mln. EUR 2023 m. (0,28 proc. BNP). Šios paramos skyrimas padėjo užtikrinti skubią pagalbą nuo Rusijos agresijos nukentėjusiems Ukrainos gyventojams ir pabėgėliams, sudarė galimybes atstatyti ir atkurti sugriautas švietimo, energetikos sistemas. Išaugęs skiriamos paramos dydis taip pat leido Lietuvai priartėti prie svarbaus prisiimto įsipareigojimo stojant į ES – siekti, kad iki 2030 m. oficialiai paramai vystymuisi būtų skiriama bent 0,30 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP).
Konsultacijose taip pat dalyvavo ir visų trijų Baltijos valstybių agentūrų, įgyvendinančių vystomojo bendradarbiavimo projektus, bei JAV Valstybės departamento, atstovai. Apsikeitus aktualia informacija apie vykdomas veiklas ir poreikius Ukrainoje, sutarta ieškoti sąlyčio taškų ir pagal galimybes intensyviau bendradarbiauti.
Kitas šio formato vystomojo bendradarbiavimo direktorių susitikimas vyks 2025 m. Lietuvoje.