logo
lt
en

Ukrainos atstatymo konferencijoje Berlyne parašais sutvirtintos naujos Lietuvos paramos iniciatyvos Ukrainai

Birželio 11-12 dienomis Berlyne vykstančioje Ukrainos atstatymo konferencijoje Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovė Lidija Kašubienė kartu su Ukrainos vyriausybės, savivaldybių ir institucijų atstovais pasirašė memorandumus dėl naujų Lietuvos paramos projektų Ukrainai, kurių bendra vertė siekia 13 mln. eurų, įgyvendinimo.  

L. Kašubienės, nevyriausybinės organizacijos „Ukraine Resilience“ atstovų ir Shevchenkivska miestelio mero Oleh Pylypenko parašais sutvirtintas Lietuvos įsipareigojimas Berlyne vykstančioje Ukrainos atstatymo konferencijoje Centrinės projektų valdymo agentūros Numatoma šio projekto vertė – 2,7 mln. eurų, kuriuos skyrė Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas, (1,35 mln. eurų iš jų skyrė Taivaniečių atstovybė Lietuvoje, likusius – Lietuva).

Per 18 mėnesių šiame miestelyje planuojama pastatyti naują modulinę mokyklą su slėptuve. Jos statyboje, pritaikius pažangius žiedinės ekonomikos principus, naujam konstrukciniam betonui gaminti bus naudojamos karo sunaikintų pastatų griuvėsių atliekos. Be to, naujos bus ne tik mokyklos sienos, bet ir jos paskirtis: po savo stogu ji talpins ne tik mokinius, bet taps ir vietos bendruomenės centru.   

CPVA yra įgyvendinusi ne vieną Ukrainos švietimo sistemos atstatymui skirtą projektą, tarp kurių – mokyklos rekonstrukcija Borodiankoje, darželio rekonstrukcija Irpinėje, mokyklos atnaujinimas Snihurivkoje bei kiti projektai, o šiuo metu įgyvendina ir slėptuvių statybų šalia mokyklų pafrontės regionuose programą.

Artūras Žarnovskis, CPVA patarėjas, „Co-Create Future of Ukraine“ programos vadovas taip pat dalyvavo konferencijos diskusijoje „Švietimas, mokslas ir inovacijos karo metu ir po jo“, kurioje dalijosi agentūros sukaupta darbo Ukrainos švietimo atkūrimo srityje patirtimi su pasaulio lyderiais bei svarbiausiais politikos formuotojais. A. Žarnovskis kvietė tarptautinius donorus jungtis prie CPVA įgyvendinamos naujų slėptuvių mokykloms statybos programos, kuri siekia Ukrainos moksleivius sugrąžinti į gyvą mokymosi procesą.

Kartu su Ukrainos sveikatos ministru Viktor Liashko pasirašytas memorandumas dėl sužeistų  ir nuo karo nukentėjusių asmenų reabilitacijos ir reintegracijos programos Ukrainai. Programos tikslas – sukurti kompleksines reabilitacijos ir reintegracijos paslaugas, jas plėsti bei taikyti rekonstruotuose reabilitacijos centruose. Šios programos finansavimui ir įgyvendinimui iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo skirta iki 10 mln. eurų.   

Vienas iš šios programos projektų – Lvivo miesto reabilitacijos centro „Unbroken“ padalinio, esančio Briuchovičių gyvenvietėje, rekonstrukcija. Padalinys bus ne tik aprūpintas reikiama įranga bei galės aptarnauti daugiau pacientų, bet taip pat taps ir reabilitacijos bei reintegracijos kompetencijų centru. Jame sukurtos ir įdiegtos gerosios praktikos galėtų būti naudojamos ir kitose Ukrainos reabilitacijos ir reintegracijos įstaigose. Memorandumą dėl šio padalinio rekonstrukcijos L. Kašubienė pasirašė su Lvivo miesto meru Andryi Sadovyi ir Ukrainos „Raudonojo kryžiaus“ direktoriumi Maksym Dotsenko. 

Dar vienas memorandumas skirtas ypatingai iniciatyvai – juo įtvirtintas siekis programos „Kurk Lietuvai“ pavyzdžiu Ukrainoje sukurti analogišką programą „Create Ukraine“ ir į  Ukrainos viešąjį sektorių pritraukti užsienyje studijavusius ir patirties įgijusius jaunus profesionalus. Tam iš CPVA įgyvendinamos ir ES finansuojamos programos EU4Youth, skirtos Rytų partnerystės šalių jaunimo užimtumo ir verslumo skatinimui, numatyta skirti 300 tūkst. eurų vertės dotaciją Kyjivo ekonomikos mokyklai.     

Numatyta, kad EU4Youth finansuojama iniciatyva taps pilotiniu projektu, kurio dalyviai – jaunieji Ukrainos profesionalai savo žinias ir praktinius įgūdžius pritaikys, dirbdami  Ukrainos Ekonomikos ministerijoje.  

„Tęsiame darbą ir didžiuojamės, kad CPVA indėlis ir kompetencija, įgyvendinant Lietuvos paramos Ukrainai projektus, įvertinti naujais mums patikėtais reikšmingais projektais. Švietimo sistemos atkūrimas bei nuo karo nukentėjusių asmenų reabilitacija ir reintegracija – iš tiesų, gyvybiškai svarbios Ukrainai sritys. Bet ne mažiau svarbios ir tokios iniciatyvos, kaip CPVA pasiūlytas projektas programos „Kurk Lietuvai“ gerąją praktiką perduoti Ukrainai, siekiant į šios šalies viešąjį sektorių pritraukti užsienyje mokslus baigusius ir patirties įgijusius jaunus profesionalus. Taigi, ne tik tikime Ukrainos ateitimi, bet ją šiandien ir kartu kuriame”,  – pasirašymo ceremonijos metu teigė CPVA vadovė Lidija Kašubienė.  

Kitos naujienos

Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos...
2024-06-21
Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos karas Ukrainoje...
Posėdyje daugiausia dėmesio skirta Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ekosistemos stiprinimui, verslo įtraukimo į vystomąjį bendradarbiavimą klausimams,
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje...
2024-06-20
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje atidaryta nauja...
Lietuva tvirtai remia Ukrainos atstatymo pastangas ir įsipareigoja tęsti šią paramą tiek, kiek reikės.
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos...
2024-06-20
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos infrastruktūrą
Daugiau kaip 200 tonų sveriančio autotransformatoriaus rinkos vertė šiuo metu siekia virš 4 mln. Eur.
Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda...
2024-06-19
Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda „Troškimas/Troškulys“
Darbuose jaunuoliai vaizdžiai ir jautriai dalijasi praradimo skausmu, patirtais išgyvenimais, sukeltais prasidėjusio ir vis tebesitęsiančio karo
Viceministras S. Šatūnas: Ukrainoje atstatomos sugriautos mokyklos – svarbus mūsų tikėjimo...
2024-06-19
Viceministras S. Šatūnas: Ukrainoje atstatomos sugriautos mokyklos – svarbus mūsų tikėjimo pergale ir Ukrainos...
Birželio 18 d., Nacionalinėje dailės galerijoje, ambasadoriai, verslo ir švietimo bendruomenių atstovai buvo pakviesti į dokumentinio filmo „Mes esame Jūs“ peržiūrą.
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos...
2024-06-12
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos prioritetas
Lietuva skiria 15 mln. eurų moderniems reabilitacijos centrams Lvive, Dnipre ir Žitomire vystyti
Atgal