Ukraina - labiausiai užminuota valstybė pasaulyje. Dešimtys tūkstančių hektarų Ukrainos žemės yra užteršta minomis ir nesprogusiais sprogmenimis. Tai ne tik kelia grėsmę gyventojams, bet ir trukdo atkurti sugriautą šalies infrastruktūrą, apsunkina ūkininkų darbą vienose derlingiausių Europos žemių bei stabdo gyventojų sugrįžimą.
Japonijoje, Tokijuje dvi dienas vyko Ukrainos išminavimo konferencija (UMAC2025), kuri yra pagrindinė tarptautinė platforma, skirta humanitarinio išminavimo klausimams aptarti. Šiemetinės konferencijos, kurią surengė Japonija kartu su Ukraina, tikslas - sutelkti bendras pastangas, kurios padėtų paspartinti Ukrainos žemių išminavimą ir užtikrinti jų saugų naudojimą gyvenimui, žemės ūkiui ir ekonomikos atsigavimui. UMAC dalyviai pabrėžė privataus sektoriaus inovatyvių sprendimų finansavimo svarbą stiprinant Ukrainos išminavimo pastangas ir atstatymą.
Jau trečioji tokia vykstanti konferencija subūrė daugiau nei 300 tarptautinių partnerių ir organizacijų atstovų - aukšto politinio lygmens dalyvius, tarptautinius ir nacionalinius išminavimo operatorius, nevyriausybines organizacijas bei privataus sektoriaus atstovus. Lietuvą konferencijoje atstovavo Užsienio reikalų ministras. „Rusija sąmoningai naudoja minas kaip teroro ginklą. Jų tikslas – neleisti ukrainiečiams grįžti namo, neleisti dirbti žemės ir blokuoti Ukrainos atstatymo ir atkūrimo galimybes“, - teigė Kęstutis Budrys. Ministras tai pat pabrėžė Lietuvos lyderystę Išminavimo koalicijoje, padėkojo visiems prisidedantiems prie koalicijos ir paragino prisijungti dar neprisijungusius.
Konferencijoje dalyvavo Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir CPVA bei Išminavimo koalicijos įgyvendinančios agentūros, atstovai Artūras Žarnovskis ir Eglė Uleckienė. Jie taip pat dalyvavo dvišaliuose susitikimuose su Europos Komisijos, Ukrainos, Japonijos ir kitų šalių donorių atstovais.