Vasarą Irpinės bendruomenė pasitiko su naujai įrengta slėptuvė, kuri buvo pastatyta šalia vaikų darželio. Projektą įgyvendino Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), jis buvo finansuojamas Lietuvos ir Taivano lėšomis, kurios šiam projektui skyrė iš viso 500 tūkst. eurų.
Naujoji slėptuvė įrengta Irpinėje, Kozincuose, šalia vaikų darželio Nr. 9. Jos dėka net 90-imt vaikų galės saugiau lankyti darželį.
Anksčiau čia vietoje slėptuvės buvo naudojamas rūsys, kuris buvo pastatytas 1983 m., kaip pagrindinio pastato dalis, tačiau rūsys nebuvo pritaikytas atlikti civilinės saugos funkcijas bei neatitiko tokio tipo patalpoms (slėptuvėms) keliamų reikalavimų.
„Senoji „slėptuvė“ rūsyje buvo labai primityvi: joje nebuvo tinkamos ventiliacijos, vandentiekio ir drenažo, buvo tik vienas išėjimas, o tai itin pavojinga tuo atveju, jei dėl smūgio nukristų nuolaužos ir užblokuotų išėjimą. Per ilgai trunkančius oro pavojaus signalus vaikams tekdavo ilgą laiką praleisti dūmų kupiname rūsyje, ten turėjo ir valgyti, ir miegoti, o dėl didelės rūsyje esančios drėgmės sudrėkdavo net vaikų antklodės“, – aiškino darželio direktorė Olga Terašenko.
Projekto metu buvo siekiama pastatyti naują, šiuolaikinius saugumo standartus atitinkančią slėptuvę, galėsiančią vaikams užtikrinti saugią ir streso nekeliančią aplinką. Dabar ji visiškai įrengta ir aprūpinta viskuo, ko reikia: vaikų ir suaugusiųjų vonios kambariais, kurie pakeitė anksčiau čia buvusius biotualetus, sporto kampeliu, slaugytojos kabinetu ir virtuve. Slėptuvėje įrengti vaikams pritaikyti baldai, mokomoji ir laisvalaikio įranga.
Slėptuvės atidarymo ceremoniją vainikavo Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vizitas. Vietos bendruomenė, tėvai, vaikai ir Ukrainos valdžios atstovai dalijosi emocijomis ir viltimis dėl saugios ir ramios vaikų ateities.
„Atstatymo darbų pradžia dabar, nelaukiant galutinės Ukrainos pergalės, sustiprina šalies atsparumą. Labai svarbu, kad civiliai gyventojai kuo greičiau grįžtų į normalų gyvenimą ir jaustųsi saugesni. Lietuva ir toliau tvirtai remia Ukrainos atstatymo pastangas ir įsipareigoja tęsti šią paramą tiek, kiek reikės. Raginu ir kitas šalis prisijungti prie mūsų ir aktyviau dalyvauti Ukrainos atstatymo projektuose", – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Darželį lanko ne tik Kozincų, bet ir aplinkinių, 3-5 km atstumu esančių kaimo gyvenviečių vaikai. Pasak darželio direktorės, naujoji slėptuvė apsaugos vaikus ir suteiks jiems draugišką erdvę mokytis ir žaisti, net ir oro pavojaus signalų metu. Ji taip pat pabrėžė, kad dėl vykstančio karo kai kurie vaikai šiuo metu yra užsienyje, įvairiose šalyse. Direktorės teigimu, tai, kad slėptuvės dėka bus užtikrintas vaikų saugumas, gali turėti įtakos ir iš šalies išvykusių tėvų sprendimui grįžti į Ukrainą.
Tisklas – užtikrinti vaikų teisę į išsilavinimą
Nuo 2022 m., kai Rusija užpuolė Ukrainą, Ukrainos žmonių ryžtas ginti savo šalį, drąsa ir atsparumas giliai sujaudino Taivano žmones. Taivanas palaikė Ukrainą ir teikė šaliai paramą, o kai kurie projektai buvo įgyvendinami glaudžiai bendradarbiaujant su CPVA. Tarp jų -naujoji slėptuvių šalia mokyklų, esančių pafrontės regionuose, programa, kuri yra dar vienas pavyzdys, iliustruojantis Taivano rūpestį ir pagalbą Ukrainai.
"Viena iš priežasčių, kodėl daugiausia dėmesio skiriame švietimo įstaigų atstatymui, yra ta, kad manome, jog vaikai yra šalies ateitis. Jų teisė į išsilavinimą turėtų būti užtikrinta bet kokia kaina. Atidarydami šią slėptuvę siekiame, kad karas nepažeistų 90-ies vaikų teisės į išsilavinimą, arba bent, kad ši teisė nebūtų iš jų visiškai atimta. Dėkojame Lietuvos vyriausybei už glaudų bendradarbiavimą su Taivanu, taip pat dėkojame profesionaliems ir darbštiems CPVA darbuotojams už šio projekto įgyvendinimą, nepaisant visų sunkumų", – sako Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovė Constance Wang.
CPVA įgyvendintas projektas buvo baigtas vos per penkis mėnesius, t. y. keturiais mėnesiais anksčiau nei planuota.
„Pagalba užtikrinant vaikų saugumą yra Lietuvos ir mūsų partnerių prioritetas. Ukrainoje gyvenantys vaikai susiduria su visiškai kitokia, dažnam iš mūsų sunkiai suvokiama realybe – statydami slėptuves siekiame padėti išsaugoti bent dalį jų vaikystės, net ir tokiose ekstremaliose sąlygose”, – teigė CPVA atstovė Ukrainoje, Anna Moliboha.
„Tai jau ne pirmas mūsų projektas šioje srityje – anksčiau jau esame atnaujinę slėptuvę rekonstruojant „Rūtos“ vaikų darželį, taip pat pastatėme pirmąją savarankišką bombų slėptuvę atstatytai mokyklai Borodyankoje, kuri talpina 700 žmonių. Dabar taip pat didžiuojamės galėdami įgyvendinti ES ir Lietuvos projektą, kurio metu pastatysime penkias naujas slėptuves padidintos rizikos vietovėse, pafrontės regionuose. Džiaugiamės, kad Kozincuose ir aplink gyvenantys vaikai nuo šiol turės saugią erdvę mokymuisi ir augimui", – toliau pasakojo A. Moliboha.
Ukrainos atstatymo projektus Lietuva finansuoja iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo, kurio lėšomis taip pat buvo atstatytas vaikų darželis su slėptuve Irpinėje, baigiami licėjaus atstatymo ir naujos požeminės slėptuvės Borodyankoje statybos darbai, rengiamas adaptyvus Ateities mokyklos Ukrainoje techninis projektas, vykdomi penkių naujų slėptuvių statybos darbai pafrontės regionuose esančios mokykloms, finansuojamos kitos atstatymo iniciatyvos.
Apie Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondą: Jo tikslas – padėti įgyvendinti lanksčią, gebančią greitai reaguoti, į tęstinius rezultatus nukreiptą vystomojo bendradarbiavimo politiką ir įgalinti Lietuvos viešojo bei privataus sektoriaus institucijas įgyvendinti didelės apimties, reikšmingą pridėtinę vertę generuojančius projektus šalyse partnerėse. Fondo tarybos darbą organizuoja Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. CPVA atlieka fondo administratoriaus ir sekretoriato funkciją.