logo
lt
en

Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda „Troškimas/Troškulys“

Birželio 19 d. Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos darbų paroda. Darbuose jaunuoliai vaizdžiai ir jautriai dalijasi praradimo skausmu, patirtais išgyvenimais, sukeltais prasidėjusio ir vis tebesitęsiančio karo, kuris atėmė iš jų namus, draugus ir privertė palikti gimtąjį kraštą.

Atidarydama parodą Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo departamento direktorė Rasa Kairienė dėkojo jauniesiems parodos dalyviams ir parodą organizavusiam Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrui (VMPSC) bei jo vadovui gydytojui psichiatrui Martynui Marcinkevičiui. 

„Vaikams, patyrusiems karo traumas, ypač svarbi visų mūsų parama bei rūpestis. Emocinės sveikatos stiprinimas, saviraiška pasitelkiant kūrybą, prieinama profesionali psichologinė pagalba yra būtina, kad vaikai galėtų kuo greičiau atsigauti ir vėl mėgautis vaikyste. Padėdami jiems įveikti sunkumus, mes ne tik stipriname jų ateitį, bet ir kuriame šviesesnę bei stipresnę Ukrainos ateities kartą," - sakė R. Kairienė.

Parodoje eksponuojami vaikų, kuriems pagalbą teikia VMPSC Psichotraumatologijos centras, darbai. Centras pradėjo savo veiklą, praėjus vos keliems mėnesiams nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios. Per centro gyvavimo laiką suteikta daugiau kaip 3 tūkst. konsultacijų pabėgėliams iš Ukrainos ir Baltarusijos.

„Labai tikimės, kad ministerijos darbuotojai ir svečiai ne tik pamatys jaunųjų kūrėjų darbus, bet ir pajus, kokios sudėtingos ir skausmingos šių jaunų žmonių patirtys,“ – kalbėjo VMPSC vadovas Martynas Marcinkevičius. „Kai pakvietėme vaikus pasidalinti savo išgyvenimais, nesitikėjome, kad sulauksime tiek daug prasmingų darbų, kuriuos jie vėliau aptarinėjo su gydančiais specialistais. Gydymo - sveikimo procese svarbiausia neužsisklęsti, kalbėtis. Dailės terapija yra vienas iš taikomų terapinio proceso elementų, kurį yra sėkmingai įvaldę mūsų ligoninės specialistai. Taikant šią terapiją sukuriamas saugesnis kontaktas, lengviau įveikiamos uždarumo ir gynybinės sienos, koreguojami sutrikimai,“ – sakė M. Marcinkevičius.

Parodos atidarymo  metu Psichotraumatologijos centro vadovė gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Olesia Morozova pabrėžė, kad centre dirbantys 3 profesionalūs gydytojai psichiatrai psichoterapeutai iš Ukrainos ir Baltarusijos, vaikų paauglių psichiatras psichoterapeutas iš Ukrainos teikia pagalbą vaikams ir suaugusiems jų gimtąja kalba. Patyrę karą ir pabėgėlių dalią gydytojai bei centro personalas teikia pagalbą tokius pačius išgyvenimus patiriantiems žmonėms. Tuo šis centras yra unikalus ir neturintis analogų visos Europos mastu.

Centras nuolat plečia savo veiklą, konsultuoja ne tik karo pabėgėlius, bet ir gydymui bei reabilitacijai į Lietuvą atvykstančius sužeistus Ukrainos karius. Centro gydytojai renka mokslinius duomenis, kuria reabilitacijos metodiką.

Vaikų piešinių paroda puoš ministeriją iki liepos 3 dienos. Šiais metais parodą taip pat planuojama eksponuoti ir kitose visuomenei prieinamose vietose.

Užsienio reikalų ministerija nuosekliai prisideda prie psichosocialinių paslaugų stiprinimo Ukrainoje. Dar iki plataus masto Rusijos karo prieš Ukrainą, 2015-2019 m. Lietuvos psichiatrai įdiegė naują daugiafunkcinės medikų pagalbos pacientų aptarnavimo modelį, kai pacientui šalia terapinės ir chirurginės pagalbos suteikiama ir psichologinė konsultacija ar gydymas.

Su Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos ir VšĮ "Vilniaus psichinės sveikatos centro" specialistų pagalba buvo atlikta išsami Donecko, Dniepropetrovsko, Poltavos, Lugansko, Zaporižės ir Chersono regionų psichikos sveikatos sistemos analizė ir nustatyti poreikiai reformoms.

2019 m. Ukrainos psichikos sveikatos specialistai kėlė kvalifikaciją mokymuose Ukrainoje ir Lietuvoje, lankėsi pažangiausiose Lietuvos psichikos sveikatos įstaigose – krizių intervencijos ir psichosocialinės reabilitacijos centruose.

2022 m. Lietuva ėmėsi iniciatyvos padėti nuo Rusijos karo nukentėjusiems asmenims Ukrainoje, ypatingą dėmesį skiriant vaikams iš Rusijos okupuotų regionų. Šiuo metu įgyvendinamų projektų tikslas – sukurti ir įgyvendinti kompleksines psichosocialinės ir fizinės reabilitacijos paslaugas, padedančias vaikams atsigauti po patirtų traumų, sugrįžti į kasdienį gyvenimą bei vėl pasijusti saugiai. Taip pat siekiama padėti tėvams ir pedagogams, kurie yra atsakingi už šių vaikų ugdymą ir kasdienę priežiūrą.

2024 m. inicijuota nauja programa „Sužeistų ir nuo karo nukentėjusių asmenų reabilitacija ir reintegracija Ukrainoje“. Programa numato skirti lėšų Dnipro valstybinės universitetinės ligoninės nugaros smegenų traumų reabilitacijos centro rekonstrukcijai (iki 2,5 mln. eurų), „Unbroken“ Lvivo miesto reabilitacijos centro padalinio Brukhoviči (Bryukhovychy) gyvenvietėje rekonstrukcijai (iki 5,6 mln. eurų) bei institucijų ir organizacijų, vykdančių su reabilitacijos (medicininės ir psichosocialinės) bei reintegracijos paslaugomis susijusią veiklą, stiprinimui (iki 1 mln. eurų).

Kitos naujienos

Lietuva paskelbė apie planuojamą įnašą pabėgėliams remti
2024-12-03
Lietuva paskelbė apie planuojamą įnašą pabėgėliams remti
Lietuva, prisidėdama prie JT Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro vykdomos pagalbos pabėgėliams 2025 m. veiklos, skyrė 200 tūkstančių eurų įnašą, pusę šios sumos tikslingai skirdama Ukrainos namų atstatymo programai.
Pasirašytas susitarimas su Pasaulio sveikatos organizacija dėl humanitarinės pagalbos skyrimo...
2024-11-29
Pasirašytas susitarimas su Pasaulio sveikatos organizacija dėl humanitarinės pagalbos skyrimo Libanui
Lietuvos Ambasadorius prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje, Darius Staniulis, pasirašė sutartį su Pasaulio sveikatos organizacija
Lietuva suteiks paramą saulės elektrinių įrengimui Ukrainos švietimo objektuose ir ligoninėse
2024-11-20
Lietuva suteiks paramą saulės elektrinių įrengimui Ukrainos švietimo objektuose ir ligoninėse
Stabilus energijos generacijos užtikrinimas – vienas opiausių iššūkių, su kuriais susiduria Ukraina ir jos civiliai
Viceministras S. Šatūnas: tarptautiniai partneriai pripažįsta Lietuvos įdirbį Ukrainos atstatyme...
2024-11-15
Viceministras S. Šatūnas: tarptautiniai partneriai pripažįsta Lietuvos įdirbį Ukrainos atstatyme ir vis dažniau...
Lapkričio 14 dieną įvyko Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos posėdis, kuriame daugiausia dėmesio skirta Ukrainos atstatymui ir atsigavimui
Viceministras S. Šatūnas: atkaklumas ir kūrybiškumas pakėlė Lietuvos dalyvavimą Ukrainos...
2024-11-14
Viceministras S. Šatūnas: atkaklumas ir kūrybiškumas pakėlė Lietuvos dalyvavimą Ukrainos atstatymo projektuose į iki...
Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atsigavimą ir atstatymą tarpinstitucinės darbo grupės posėdyje aptarta Lietuvos įgyvendinamų Ukrainos atstatymo projektų ir programų pažanga
Tarptautinėje IFRC DREF donorų konferencijoje Lietuva pabrėžė humanitarinės teisės užtikrinimo...
2024-11-08
Tarptautinėje IFRC DREF donorų konferencijoje Lietuva pabrėžė humanitarinės teisės užtikrinimo svarbą
Lietuva taip pat skiria 100 tūkst. eurų IFRC DREF veiklai, kad krizių metu nukentėjusius žmones pagalba pasiektų laiku ir veiksmingai.
Atgal