logo
lt
en

Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda „Troškimas/Troškulys“

Birželio 19 d. Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos darbų paroda. Darbuose jaunuoliai vaizdžiai ir jautriai dalijasi praradimo skausmu, patirtais išgyvenimais, sukeltais prasidėjusio ir vis tebesitęsiančio karo, kuris atėmė iš jų namus, draugus ir privertė palikti gimtąjį kraštą.

Atidarydama parodą Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo departamento direktorė Rasa Kairienė dėkojo jauniesiems parodos dalyviams ir parodą organizavusiam Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrui (VMPSC) bei jo vadovui gydytojui psichiatrui Martynui Marcinkevičiui. 

„Vaikams, patyrusiems karo traumas, ypač svarbi visų mūsų parama bei rūpestis. Emocinės sveikatos stiprinimas, saviraiška pasitelkiant kūrybą, prieinama profesionali psichologinė pagalba yra būtina, kad vaikai galėtų kuo greičiau atsigauti ir vėl mėgautis vaikyste. Padėdami jiems įveikti sunkumus, mes ne tik stipriname jų ateitį, bet ir kuriame šviesesnę bei stipresnę Ukrainos ateities kartą," - sakė R. Kairienė.

Parodoje eksponuojami vaikų, kuriems pagalbą teikia VMPSC Psichotraumatologijos centras, darbai. Centras pradėjo savo veiklą, praėjus vos keliems mėnesiams nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios. Per centro gyvavimo laiką suteikta daugiau kaip 3 tūkst. konsultacijų pabėgėliams iš Ukrainos ir Baltarusijos.

„Labai tikimės, kad ministerijos darbuotojai ir svečiai ne tik pamatys jaunųjų kūrėjų darbus, bet ir pajus, kokios sudėtingos ir skausmingos šių jaunų žmonių patirtys,“ – kalbėjo VMPSC vadovas Martynas Marcinkevičius. „Kai pakvietėme vaikus pasidalinti savo išgyvenimais, nesitikėjome, kad sulauksime tiek daug prasmingų darbų, kuriuos jie vėliau aptarinėjo su gydančiais specialistais. Gydymo - sveikimo procese svarbiausia neužsisklęsti, kalbėtis. Dailės terapija yra vienas iš taikomų terapinio proceso elementų, kurį yra sėkmingai įvaldę mūsų ligoninės specialistai. Taikant šią terapiją sukuriamas saugesnis kontaktas, lengviau įveikiamos uždarumo ir gynybinės sienos, koreguojami sutrikimai,“ – sakė M. Marcinkevičius.

Parodos atidarymo  metu Psichotraumatologijos centro vadovė gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Olesia Morozova pabrėžė, kad centre dirbantys 3 profesionalūs gydytojai psichiatrai psichoterapeutai iš Ukrainos ir Baltarusijos, vaikų paauglių psichiatras psichoterapeutas iš Ukrainos teikia pagalbą vaikams ir suaugusiems jų gimtąja kalba. Patyrę karą ir pabėgėlių dalią gydytojai bei centro personalas teikia pagalbą tokius pačius išgyvenimus patiriantiems žmonėms. Tuo šis centras yra unikalus ir neturintis analogų visos Europos mastu.

Centras nuolat plečia savo veiklą, konsultuoja ne tik karo pabėgėlius, bet ir gydymui bei reabilitacijai į Lietuvą atvykstančius sužeistus Ukrainos karius. Centro gydytojai renka mokslinius duomenis, kuria reabilitacijos metodiką.

Vaikų piešinių paroda puoš ministeriją iki liepos 3 dienos. Šiais metais parodą taip pat planuojama eksponuoti ir kitose visuomenei prieinamose vietose.

Užsienio reikalų ministerija nuosekliai prisideda prie psichosocialinių paslaugų stiprinimo Ukrainoje. Dar iki plataus masto Rusijos karo prieš Ukrainą, 2015-2019 m. Lietuvos psichiatrai įdiegė naują daugiafunkcinės medikų pagalbos pacientų aptarnavimo modelį, kai pacientui šalia terapinės ir chirurginės pagalbos suteikiama ir psichologinė konsultacija ar gydymas.

Su Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos ir VšĮ "Vilniaus psichinės sveikatos centro" specialistų pagalba buvo atlikta išsami Donecko, Dniepropetrovsko, Poltavos, Lugansko, Zaporižės ir Chersono regionų psichikos sveikatos sistemos analizė ir nustatyti poreikiai reformoms.

2019 m. Ukrainos psichikos sveikatos specialistai kėlė kvalifikaciją mokymuose Ukrainoje ir Lietuvoje, lankėsi pažangiausiose Lietuvos psichikos sveikatos įstaigose – krizių intervencijos ir psichosocialinės reabilitacijos centruose.

2022 m. Lietuva ėmėsi iniciatyvos padėti nuo Rusijos karo nukentėjusiems asmenims Ukrainoje, ypatingą dėmesį skiriant vaikams iš Rusijos okupuotų regionų. Šiuo metu įgyvendinamų projektų tikslas – sukurti ir įgyvendinti kompleksines psichosocialinės ir fizinės reabilitacijos paslaugas, padedančias vaikams atsigauti po patirtų traumų, sugrįžti į kasdienį gyvenimą bei vėl pasijusti saugiai. Taip pat siekiama padėti tėvams ir pedagogams, kurie yra atsakingi už šių vaikų ugdymą ir kasdienę priežiūrą.

2024 m. inicijuota nauja programa „Sužeistų ir nuo karo nukentėjusių asmenų reabilitacija ir reintegracija Ukrainoje“. Programa numato skirti lėšų Dnipro valstybinės universitetinės ligoninės nugaros smegenų traumų reabilitacijos centro rekonstrukcijai (iki 2,5 mln. eurų), „Unbroken“ Lvivo miesto reabilitacijos centro padalinio Brukhoviči (Bryukhovychy) gyvenvietėje rekonstrukcijai (iki 5,6 mln. eurų) bei institucijų ir organizacijų, vykdančių su reabilitacijos (medicininės ir psichosocialinės) bei reintegracijos paslaugomis susijusią veiklą, stiprinimui (iki 1 mln. eurų).

Kitos naujienos

Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos...
2024-06-21
Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos karas Ukrainoje...
Posėdyje daugiausia dėmesio skirta Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ekosistemos stiprinimui, verslo įtraukimo į vystomąjį bendradarbiavimą klausimams,
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje...
2024-06-20
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje atidaryta nauja...
Lietuva tvirtai remia Ukrainos atstatymo pastangas ir įsipareigoja tęsti šią paramą tiek, kiek reikės.
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos...
2024-06-20
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos infrastruktūrą
Daugiau kaip 200 tonų sveriančio autotransformatoriaus rinkos vertė šiuo metu siekia virš 4 mln. Eur.
Viceministras S. Šatūnas: Ukrainoje atstatomos sugriautos mokyklos – svarbus mūsų tikėjimo...
2024-06-19
Viceministras S. Šatūnas: Ukrainoje atstatomos sugriautos mokyklos – svarbus mūsų tikėjimo pergale ir Ukrainos...
Birželio 18 d., Nacionalinėje dailės galerijoje, ambasadoriai, verslo ir švietimo bendruomenių atstovai buvo pakviesti į dokumentinio filmo „Mes esame Jūs“ peržiūrą.
Ukrainos atstatymo konferencijoje Berlyne parašais sutvirtintos naujos Lietuvos paramos...
2024-06-12
Ukrainos atstatymo konferencijoje Berlyne parašais sutvirtintos naujos Lietuvos paramos iniciatyvos Ukrainai
Planuojama pastatyti Ukrainoje naują modulinę mokyklą su slėptuve taikant pažangius žiedinės ekonomikos principus
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos...
2024-06-12
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos prioritetas
Lietuva skiria 15 mln. eurų moderniems reabilitacijos centrams Lvive, Dnipre ir Žitomire vystyti
Atgal