Lapkričio 13 d. vykusiame Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atsigavimą ir atstatymą tarpinstitucinės darbo grupės posėdyje aptarta Lietuvos įgyvendinamų Ukrainos atstatymo projektų ir programų pažanga, taip pat pristatytas Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) padalinio steigimas Ukrainoje.
Daug dėmesio skirta prioritetinei "Sužeistų ir nuo karo nukentėjusių asmenų reabilitacijos ir reintegracijos programai“. Vykdomi viešieji pirkimai infrastruktūros objektų atstatymui, aktyviai įgyvendinamos „minkštosios“ programos veiklos. Lapkričio pradžioje Lvive rengiami reabilitologų mokymai, kuriuos ves ir gydytojai iš Lietuvos – tai pirmieji Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerijos sertifikuoti praktiniai mokymai. Jų pagrindu ateityje bus parengtos standartizuotos po-universitetinės reabilitologų kvalifikacijos kėlimo programos, kurios padės užtikrinti kokybišką gydymą ir sveikatos priežiūros paslaugas nukentėjusiems nuo karo žmonėms.
Posėdyje taip pat pristatyta Lietuvos parama Ukrainos stojimo į Europos Sąjungą procesui. Dvišalio projekto kontekste sukaupta ekspertizė leido Lietuvai užsitikrinti šalies lyderės poziciją ES delegacijos Ukrainoje inicijuotoje didelės apimties eurointegracijos programoje. Grupės nariai diskutavo apie proceso bei rizikų, susijusių su žmogiškųjų resursų trūkumu, valdymą ir tarpinstitucinės koordinacijos gerinimą.
Nuo pat rusijos karo prieš Ukrainą pradžios įgyvendindama atstatymo projektus, Lietuva yra sukaupusi vertingos patirties ir gerosios praktikos pavyzdžių. CPVA atstatymo procesuose taiko inovatyvius metodus (pavyzdžiui, žiedinės ekonomikos principu statybų metu panaudojami griuvėsių likučiai), ES reglamentus atitinkančius statybos standartus. Informuota, kad Lietuvos inicijuotas adaptyvus Ukrainos ateities mokyklos techninis projektas bus parengtas kitų metų kovo mėn., tuomet svarbiausia užduotis bus sutelkti kitų donorų paramą tokios mokyklos statybai. Ši mokykla bus energetiškai efektyvi ir autonomiška, atitiks naujojo europinio bauhauzo principus. Atkreiptas dėmesys, kad Lietuvos statomos slėptuvės Ukrainoje ne tik atlieka savo tiesioginę paskirtį, bet ir tarnauja kaip požeminės mokyklos, jaunimo ir bendruomenių susibūrimo vietos.
CPVA informavo apie padalinio Ukrainoje steigimo iniciatyvą ir konkrečius atliktus veiksmus.
„Matome, kad vien Lietuvos ambasados Ukrainoje pajėgumų ir nuolatinių CPVA žmonių komandiruočių į Ukrainą nebepakanka. Valdant ir įgyvendinant tokio lygio nacionalinius ir ES projektus, būtinas CPVA padalinys Kijeve. Tai normali ES šalių praktika“, - sakė S. Šatūnas.
Tai buvo paskutinis šios sudėties darbo grupės posėdis, kuriam pirmininkavo viceministras S. Šatūnas. Jis padėkojo visiems grupės nariams už jų aktyvų ir nuoseklų darbą Ukrainos atstatymo srityje per pastaruosius metus bei palinkėjo toliau tęsti darbą iki Ukrainos pergalės ir vėliau. „Tikiuosi, kad ši grupė tęs darbą ir Lietuvos institucijos pasieks dar geresnių projektų įgyvendinimo Ukrainoje sinergijų“, - sakė S. Šatūnas.
Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atsigavimą ir atstatymą tarpinstitucinės darbo grupė veikia nuo 2024 m. kovo mėn., jai priklauso 11 Lietuvos institucijų atstovai bei pirmininkauja Užsienio reikalų viceministras, kuruojantis vystomojo bendradarbiavimo klausimus.