logo
lt
en

Viceministras S. Šatūnas: Ukrainoje atstatomos sugriautos mokyklos – svarbus mūsų tikėjimo pergale ir Ukrainos ateitimi ženklas

Vakar, birželio 18 d., Nacionalinėje dailės galerijoje, ambasadoriai, verslo ir švietimo bendruomenių atstovai buvo pakviesti į Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) organizuotą dokumentinio filmo „Mes esame Jūs“ (angl. We are U) peržiūrą. Renginio metu dalyviai ne tik gyvai susipažino su pagrindiniais filmo herojais, bet taip pat išvydo ir tarptautinio architektūrinio konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“, siekiančio prisidėti prie greitesnio ir efektyvesnio Ukrainos švietimo infrastruktūros atstatymo, projektų parodą.

Dokumentinio filmo peržiūra buvo siekiama atkreipti dėmesį į Ukrainos švietimo sistemos patiriamus iššūkius ir įtraukti tarptautines, švietimo ir verslo bendruomenes į paramą Ukrainos vaikų teisei į mokslą.

„Kai kur Ukrainoje šiandien dažniau nei vaikų juokas girdisi bombų sprogimai. Nepaisant to, yra statomos naujos ir atstatomos sugriautos mokyklos, vaikų darželiai bei kitos ugdymo įstaigos. Tai yra dar vienas mūsų visų tikėjimo Ukrainos pergale ženklas. Mes tikime Ukraina bei tuo, kad bendras vyriausybių ir verslo įmonių susitelkimas leis mums dar operatyviau teikti pagalbą Ukrainai. Nuo mūsų veiksmų priklauso Ukrainos vaikų ateitis ir tai, kaip mūsų vaikai vertins mus. Viliuosi, kad mūsų darbai bus įvertinti kaip žmogiškumo pergalė prieš barbariškąją Rusiją“, – sakė užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas.

Renginyje buvo atkreiptas dėmesys į Lietuvos pastangas atkuriant Ukrainos švietimo sistemą. Ukrainos švietimo ir mokslo ministras Oksenas Lisovijus savo nuotoliniame sveikinime pabrėžė nuoseklios Lietuvos paramos svarbą padedant atkurti švietimo prieinamumą karo metu ir po jo.

Nevyriausybinės organizacijos „SavED“ prodiusuotame filme „Mes esame Jūs“ pasakojamos penkių ukrainiečių paauglių ir jų mentorių iš įvairių Ukrainos vietovių istorijos, kuriose jie dalijasi savo patirtimi apie išgyventą karą ir ieško sprendimų, kaip kurti šviesesnę ateitį. Filmo peržiūroje Vilniuje dalyvavo trys filmo herojai – Myroslava Trofymchuk, Sofiia Onishchenko and Darii Kuzminskyi, taip pat Ana Novosad, buvusi Ukrainos švietimo ir mokslo ministrė ir organizacijos „SavED“ įkūrėja.

„Šis filmas – tai mūsų bandymas perteikti Rusijos karą prieš Ukrainą vaikų akimis. Ne sukelti gailestį, o parodyti jaunosios kartos atsparumą ir drąsą. „Mes esame Jūs“ pasakojama penkių ukrainiečių paauglių iš skirtingų Ukrainos miestų – Charkovo, Zaporožės, Nikolajevo, Kahovkos, Lvovo, istorijos, kiekvienas iš jų dėl karo patyrė skirtingus iššūkius, tačiau nepaisant to, jie toliau siekia savo tikslų ir kuria projektus, padedančius Ukrainai atsigauti. Šiuo dokumentiniu filmu norime pasakyti pasauliui, kad jauni ukrainiečiai sukurs puikią Ukrainos ateitį. Tačiau kad tai pasiektume, mes, suaugusieji, privalome užtikrinti jų teisę į mokslą net ir vykstant karui“, – teigė A. Novosad.

Dėl besitęsiančio karo Ukrainos švietimo sistema tebepatiria eilę iššūkių – apie 900 tūkst. moksleivių yra priversti mokytis tik nuotoliniu būdu, nukentėjo ugdymo kokybės lygis – remiantis 2022 m. „PISA“ tyrimo rezultatų duomenimis, skirtumas tarp miesto ir kaimo vaikų mokymosi pasiekimų yra beveik keturi metai, o kai kurie ketvirtos klasės mokiniai, dėl pandemijos ir po jos prasidėjusio karo, niekada gyvai nesilankė mokyklose.

„Ateities mokyklos Ukrainai“ konkurso tikslas – sukurti adaptyvų techninį mokyklos projektą, kuris padėtų efektyviau ir kokybiškiau atkurti sugriautą Ukrainos švietimo infrastruktūrą. Projektas atitiks vietos specifiką ir galės būti nemokamai naudojamas mokyklų statybai visoje Ukrainoje. Juo naudotis galės ir Ukrainos institucijos, ir kiti tarptautiniai partneriai, dalyvaujantys šios šalies atstatymo procesuose.

„Dėl karo, viena iš septynių mokyklų Ukrainoje buvo apgadinta ar visai sugriauta. Tai reiškia, kad problemos mastas – didžiulis, o veikti reikia jau dabar, kadangi Ukrainos moksleiviai, kaip ir visi kiti jaunuoliai, turi teisę į visavertį ugdymą. Tikimės, kad šio projekto dėka bus įmanoma sparčiau, efektyviau ir kokybiškiau atlikti Ukrainos švietimo infrastruktūros atkūrimo darbus“, – teigė programos „Co-Create Future of Ukraine“ vadovas Artūras Žarnovskis.

Konkurse dalyvauja 15 projektų, jo nugalėtojas bus paskelbtas jau liepos mėnesį. Projektus taip pat galima peržiūrėti internete, „Ateities mokyklos Ukrainai“ („Future School for Ukraine“) svetainėje.

Lietuvos Vyriausybės inicijuotam projektui vadovauja CPVA, kuri jį įgyvendina kartu su Ukrainos atstatymo ir infrastruktūros plėtos agentūra bei Lietuvos architektų sąjunga. Iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo šiam projektui skirta 500 tūkst. eurų.

Filmo peržiūros ir „Ateities mokykla Ukrainai“ projektų parodos partnerė – Nacionalinė dailės galerija.

Kitos naujienos

Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos...
2024-06-21
Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo komisijos pirmininkas viceministras S. Šatūnas: Rusijos karas Ukrainoje...
Posėdyje daugiausia dėmesio skirta Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ekosistemos stiprinimui, verslo įtraukimo į vystomąjį bendradarbiavimą klausimams,
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje...
2024-06-20
Ukrainos vaikai galės saugiai lankyti darželį: Lietuvos ir Taivano partnerystės dėka Irpinėje atidaryta nauja...
Lietuva tvirtai remia Ukrainos atstatymo pastangas ir įsipareigoja tęsti šią paramą tiek, kiek reikės.
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos...
2024-06-20
„Litgrid“ Ukrainai siunčia trečiąjį paramos paketą: padės atstatyti šalies energetikos infrastruktūrą
Daugiau kaip 200 tonų sveriančio autotransformatoriaus rinkos vertė šiuo metu siekia virš 4 mln. Eur.
Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda...
2024-06-19
Užsienio reikalų ministerijoje atidaryta jaunųjų kūrėjų iš Ukrainos ir Baltarusijos paroda „Troškimas/Troškulys“
Darbuose jaunuoliai vaizdžiai ir jautriai dalijasi praradimo skausmu, patirtais išgyvenimais, sukeltais prasidėjusio ir vis tebesitęsiančio karo
Ukrainos atstatymo konferencijoje Berlyne parašais sutvirtintos naujos Lietuvos paramos...
2024-06-12
Ukrainos atstatymo konferencijoje Berlyne parašais sutvirtintos naujos Lietuvos paramos iniciatyvos Ukrainai
Planuojama pastatyti Ukrainoje naują modulinę mokyklą su slėptuve taikant pažangius žiedinės ekonomikos principus
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos...
2024-06-12
Viceministras S. Šatūnas: reikia plėsti paramos Ukrainai spektrą, karių reabilitacija – Lietuvos prioritetas
Lietuva skiria 15 mln. eurų moderniems reabilitacijos centrams Lvive, Dnipre ir Žitomire vystyti
Atgal